WITAMY W GRUPIE ŻABEK

Wychowawcy:

mgr Lucyna Klimek

mgr Agnieszka Świgońska

pomoc nauczyciela: Karolina Sperkowska

Realizowany temat:

Pożegnania nadszedł czas

Piosenka i wiersz:

Piosenka „Hej przedszkole ukochane”

 1. Gdy maj nadchodzi i kwitną kwiatki
A ty już kończysz swe siedem lat
Żegnasz zerówkę lub sześciolatki
I zaraz ruszysz dalej w świat
 
Ref; Hej przedszkole ukochane,
co bez ciebie zrobię ja
Może jednak tu zostanę
jeszcze rok a może dwa
 
2. A kiedy czerwiec jak woda płynie
Na dworze lata nadchodzi dzień
Dla wszystkich chłopców i dla dziewczynek
Przedszkole właśnie kończy się
 
3. Rzec „do widzenia” trzeba na drogę
Bo po wakacjach nie wrócisz już
Wspominaj często przedszkolne progi
By miłych wspomnień nie krył kurz.
 

Wiersz 

Tak w przedszkolu było miło,
tyle czasu się tu było.
Dziś żegnamy swe przedszkole,
bo czas myśleć już o szkole. Zostawimy swe zabawki,
które smutno spoglądają.
Wiedzą wszystkie o tym dobrze,
że dziś z nami się rozstają.
Nasze panie też są smutne,
lecz my wszyscy przyrzekamy,
że będziemy bardzo grzeczni,
bo nauka jest przed nami.

Aktualności z życia grupy:

Czerwcowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Wyścig po zdrowie Żabek i Sówek

Dzieci z grupy Sówek i Żabek udowodniły, że potrafią się razem świetnie bawić i wspólnie dbać o zdrowie. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyły w terenowym torze przeszkód.

Majowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Z wizytą w JRG PSP w Bydgoszczy

Na zaproszenie taty Eryka dzieci z grupy Żabek 17.05 odwiedziły Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP przy ul. Glinki. Dzieci poznały wyposażenia wozów strażackich wykorzystywanych do różnych akcji, ubiór strażaka; przyglądały się ćwiczeniom słuchaczy Szkoły Podchorążych m.in. gaszenie palącego się domu, wyjazd na ćwiczenia i próbny alarm. Każde chętne dziecko mogło również lać wodę z węża strażackiego na poligonie. Spotkanie zakończyło się wizytą w Centrum dowodzenia. Wszystkim strażakom bardzo dziękujemy!

 

Kwietniowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Poznajemy szkołę

Aby przybliżyć dzieciom środowisko szkolne a tym samym zmniejszyć lęk i niepewność przed nowymi sytuacjami z którymi zetkną się po wakacjach realizowaliśmy temat kompleksowy „Czeka na nas szkoła”. W ramach realizacji tego tematu dzieci najpierw odbyły wirtualny spacer po szkole, rysowały szkołę swoich marzeń, poznawały kolejne litery i cyfry, wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Lepiły również przyjaciela z piórnika wzorując się na Plastusiu i przygotowały niespodzianki dla uczniów klasy I. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Szkoły Podstawowej nr 60 i udział w lekcji klasy I. Naszym przewodnikiem była p. Aneta, mama Eryka, która jest nauczycielem w tej szkole. Dzieci zobaczyły szatnię, bibliotekę, czytelnię, świetlicę, stołówkę, gabinet logopedyczny, salę komputerową, dużą salę gimnastyczną, i basen. Na koniec wzięły udział w lekcji klasy Ia i wspólnie z uczniami wykonywały różne zadania. Bardzo dziękujemy!

Żabki brały udział w zajęciach bibliotecznych ,, Pisanki Wielkanocne,,. Słuchały opowiadania ,, Wielkanocne pisanki,, a następnie przystąpiły do samodzielnego tworzenia własnej pisanki. Zabawy było co nie miara☺

Dzień Żaby

20 marca obchodzimy Światowy Dzień Żaby. Tego dnia świętowały również dzieci z grupy Żabek. Do przedszkola wszyscy przyszli ubrani w kolorze zielonym i wspólnie stworzyliśmy w sali Galerię żab. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy zagadki, omawialiśmy cykl rozwoju żaby, były zawody żabich skoków, wspólne tańce na łące, matematyczne zadania a na koniec zajęć każde dziecko zrobiło swoją żabkę z samodzielnie wyciętych elementów i rolki po papierze toaletowym.

Zakładamy zielony ogródek

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w przedszkolu bo dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżniać i charakteryzować. Dlatego też, co roku wiosną zakładamy w sali zielony ogródek. Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane nasiona i przybory potrzebne do ich posiania i posadzenia. Wymieniały również warunki jakich rośliny potrzebują do ich wzrostu. Następnym etapem było przygotowanie wody w słoikach, ziemi w doniczkach i waty dla rzeżuchy. Na koniec zajęć każde dziecko posadziło w przygotowanym pojemniku wybraną roślinę. Czekamy teraz na ich wzrost!

Marcowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

 

 

Żabki w Centrum Dystrybucyjnym LIDL

13.03 na zaproszenie mamy Mikołaja dzieci z grupy Żabek wybrały się na wycieczkę do
Centrum Diagnostycznego LIDL, które znajduje się na terenie Parku Przemysłowego. Na początku spotkania dzieci obejrzały krótki film „Kajzerka” o drodze bułeczki do sklepów LIDL, później każde dziecko dostało mapę, która wskazywała kolejne przystanki naszej wycieczki. Przechodząc przez poszczególne działy magazynu dzieci dowiedziały się jak
magazynowany jest każdy towar, ile samochodów dziennie jest obsługiwanych przez Centrum Dystrybucyjne i że każdy samochód zabiera 33 palety z towarem. Obserwowaliśmy również sposoby ładowania towarów z wykorzystaniem wózków widłowych. Podczas zwiedzania magazynów dzieci zbierały naklejki. Ostatnią naklejką była skrzynia skarbów. Każde dziecko na koniec wycieczki zostało obdarowane workiem pełnym prezentów. Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Centrum Dystrybucyjnego za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania ich codziennej pracy.

Poznajemy świat za pomocą zmysłów

W tym tygodniu zajęcia edukacyjne skupione są na zmysłach, które posiada człowiek: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Dzięki zabawom badawczym dzieci mogły zadbać o rozwój swoich zmysłów.

Karnawałowe dodawanie

Lutowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Zakodowane figury

Rozwijanie kompetencji matematycznych i kodowanie to połączenie idealne. Zabawy z symetrią i układem współrzędnych, segregowanie, porządkowanie, tworzenie zbiorów to aktywności wspólne dla obu sfer. Osie maty do kodowania oznaczono przy pomocy kolorów i figur. Żabki utrwaliły w jaki sposób odnajdujemy określone pole za pomocą dwóch współrzędnych: koloru i kształtu.

Dzień Mleka

11 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Mleka. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na biało. Rozmawialiśmy o tym skąd bierze się mleko, dzieci rozwiązywały krzyżówkę z zagadkami o produktach mlecznych, robiły mleczne plamy. Mleko było również głównym składnikiem eksperymentów.  Chętne dzieci uruchamiając zmysły odgadywały nazwy produktów mlecznych. To był dzień pełen wrażeń! 

Poznajemy urządzenia elektryczne

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o różnych urządzeniach elektrycznych ułatwiających codzienne prace domowe. Udało nam się wykorzystać naszą wiedzę w działaniu. Wykorzystując żelazko dzieci wykonały pracę plastyczną metodą kalkografii, na II śniadanie przygotowały tosty przy pomocy tostera. Udało nam się również przygotować babkę wykorzystując mikser.

Zabawy badawcze z lodem

Żabki brały udział w zabawach badawczych z lodem . „Jak zmienić wodę w lód?”, „Jak zmienić lód w wodę? „, badanie i nazywanie właściwości. Obserwacja zjawisk doświadczalnych pozwoliła dzieciom na kształtowanie umiejętności analizowania i wyciągania wniosków oraz rozszerzenie zdobytych już wiadomości.

Zajęcia w bibliotece

12 grudnia dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach świątecznych w bibliotece miejskiej. Wysłuchały czytanej książki przez Panią Bibliotekarkę ,,Świąteczna księga Tupcia Chrupcia”. Z wielkim zapałem zabrały się także do części warsztatowej i ozdobiły choinkę, skarpety, kominek. Z radością wrócą na kolejne zajęcia do biblioteki. grudnia

Ogólnopolski Program Edukacyjny Sensosmyki

Dzieci podczas realizacji zadania projektowego mogły poznać sposób przygotowania masy sensorycznej, a później ulepić z niej rzeczy wg własnego pomysłu. Piękny zapach i konsystencja masy rozbudziły zmysły Żabek.

Teatrzyk Kamishibai

,,Kot w butach” został przedstawiony dzieciom w formie teatrzyku Kamishibai. Żabki uważnie słuchały czytanego przez nauczyciela przedstawienia, a później z wielkim zapałem odgrywały morał płynący z tej baśni.

Zakodowana droga wiewiórki

Żabki podczas zajęć wcieliły się w funkcję nawigatora- określającego trasę do pokonania przez wiewiórkę oraz drivera poruszającego się po wyznaczonej drodze. Dzieci z wielką radością współpracowały ze sobą, w parach docierały do celu, a przy okazji kierunki.

Listopadowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Sposoby na jesienną nudę

Zainspirowane opowiadaniem p. A. Widzowskiej dzieci poszukiwały sposobów na jesienną nudę. Tym razem postanowiły zaczarować deszcz. Wykorzystując dostępne produkty wykonały proste doświadczenia, w wyniku których pojawiły się deszczowe chmurki i kolorowe krople. Zaangażowanie dzieci i uśmiechy na ich twarzach były potwierdzeniem zaczarowania jesiennej nudy

Październikowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Żabki zapaliły znicze w Miejscu Pamięci pomordowanych Polaków.

Wyjście do klubu piłkarskiego "Chemik"

Podczas omawiania tematyki kompleksowej,, Dbam o zdrowie,, dzieci z Naszej grupy miały przyjemność uczestniczyć w treningu razem z 1 klasa piłkarską. Żabki miały okazję zaobserwować jak wygląda taki trening, a także mogły strzelać na bramkę piłkarzom z 1 e. Wspólny mecz udowodnił dzieciom z Naszej grupy, że o zdrowie trzeba dbać, a sport jest jego bardzo ważna częścią.

Zakodowany kosz Pani Jesieni

Dzieci zgodnie z instrukcja ukryta w wierszu od Pani Jesieni ułożyły na macie kosz. W tym koszu znalazły się jesienne owoce, które umieścili zgodnie z podanymi warunkami. Przedszkolaki z uwaga i skupieniem poznają nowe zabawy z kodowania i utrwalają poznane wcześniej wiadomości.

Jesienne porządki w ogrodzie przedszkolnym

Dzieci z grupy IV wybrały się do ogrodu, aby wykonać pierwsze jesienne prace porządkowe. Własnymi siłami, w czasie aktywnej zabawy, zadbały o estetykę naszego ogrodu – grabiły i zamiatały liście. Dzielne przedszkolaki, wspaniale poradziły sobie z zadaniem, mając przy tym masę radości!

Z wizytą w gabinecie stomatologicznym

07 października, z okazji Dnia Uśmiechu, na zaproszenie mamy Michalinki, dzieci z grupy Żabki odwiedziły gabinet stomatologiczny DENS. Dzieci obejrzały wyposażenie gabinetu i podstawowe narzędzia, których używa stomatolog. Dowiedziały się również, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Wielkim zainteresowaniem cieszył się model szczęki, na którym pani higienistka zademonstrowała prawidłowy sposób mycia zębów. Przedszkolaki dowiedziały się, że można jeść słodycze, ale w niewielkich ilościach, a potem należy koniecznie wyszorować zęby. Bardzo dziękujemy pracownikom PCS DENS za tak życzliwe przyjęcie.

Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka
wiele uśmiechów, a mało złości,
jak najmniej smutków i dużo radości.

Wrześniowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Leśny spacer

Przedszkolaki wyruszyły na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Głównie były to szyszki, gałązki, liście.

Żabki w bibliotece

Żabki pierwszy raz odwiedziły bibliotekę. Pani bibliotekarka opowiedziała w jaki sposób możemy wypożyczać książki, jakie rodzaje książek możemy znaleźć w zbiorach bibliotecznych. Dzieci zwiedzały zakamarki biblioteki, poznały pomieszczenia jakie są w tym miejscu.

Nadeszła jesień

Podczas realizacji tematu „Nadeszła Jesień” dzieci oglądały przyniesione dary jesieni. Wykonywały ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem kolorowych liści, zagrały na kasztankach w rytm jesiennej piosenki. Ostatnim elementem zajęć była zabawa sensoryczna ” Dary jesieni”.

Kodowanie na dywanie

Żabki rozmawiały o bezpieczeństwie, ułożyły wieżę z kubków odszyfrowując zachowania na drodze, zakodowały bezpieczną drogę auta do garażu. Przedszkolaki podzieliły wyrazy na sylaby, wyodrębniały pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazach.

Bezpieczeństwo na drodze

W tym tygodniu w przedszkolu rozmawiamy o bezpieczeństwie na drodze. Dzieci poznają podstawowe zasady ruchu drogowego i uczą się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Grupa Żabek wybrała się na pobliskie skrzyżowanie. Dzięki temu dzieci same mogły obserwować ruch uliczny, sygnalizatory świetlne i znaki drogowe. Skorzystały z przejścia dla pieszych przy pomocy „Agatki” .Podczas wycieczki przedszkolaki zgodnie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach ubrane były w kamizelki odblaskowe.

Witamy po wakacjach w grupie Żabek

Close Menu
×

Koszyk

Skip to content