WITAMY W GRUPIE SÓWEK

Wychowawcy:

mgr Kinga Lewińska

mgr Hanna Nowaczyk

pomoc nauczyciela: Natalia Tyburska

Realizowany temat:

„Gdzie mieszka muzyka” 05.06 – 16.06. 2023r.

Piosenka i wiersz:

Piosenka „Okruszek”
sł. i muz. A. Szafraniec

1. Tylko dlatego, że muszę,
opuszczam te mury i idę w świat.
W sercu zostanie okruszek,
żywa pamiątka tych lat.
Było mi tutaj tak pięknie,
wśród ludzi przyjaznych i ciepłych ścian.
Czułem się zawsze bezpiecznie,
dobre wspomnienia stąd mam.


Ref. Przedszkole – to aksamitny czas,
Przedszkole – zaowocuje w nas,
Przedszkole – na dobre i na złe,
Przedszkole – nie zapomnimy cię!


2. Wszystkim dziękuję za miłość,
anielską cierpliwość i każdy gest.
Zawsze rodzinnie tu było
i aż do dzisiaj tak jest.
Chcę się przytulić do misia,
on też mnie rozumie i dobrze zna,
bo nie do śmiechu mi dzisiaj,
żegnaj, przedszkole – pa, pa!


Ref.  Przedszkole – to aksamitny czas,
Przedszkole – zaowocuje w nas,
Przedszkole – na dobre i na złe,
Przedszkole – nie zapomnimy cię!lalalala.

 
 

Wiersz „Muzyka” L. Marjańska


W złoty gąszcz wleciał chrząszcz, buczy.
Słowik śpiewać się uczy.
W stawie ochoczo żaby rechoczą,
nad nimi komar bzyka…
I to jest właśnie muzyka.

Aktualności z życia grupy:

Wyścig po zdrowie Żabek i Sówek

Dzieci z grupy Sówek i Żabek udowodniły, że potrafią się razem świetnie bawić i wspólnie dbać o zdrowie. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyły w terenowym torze przeszkód.

Majowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

 

„Wiosenna łąka”

Piękne kwiaty, owady, zieleń majowej łąki to inspiracje do wspaniałych zabaw. Dzieci z grupy „Sówek” przeniosły się właśnie w takie miejsce. Oglądały film edukacyjny  „Wędrówki Skrzata Borówki – łąka”,  poznały etapy rozwojowe motyla i żaby,  słuchały wierszy i piosenek,  wykonywały  zadania matematyczne, prace plastyczne,  doskonaliły umiejętność czytania.  Obserwowały życie owadów w ogrodzie  przedszkolnym wykorzystując do tego lupy. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem  wykonywały prace związane z założeniem hodowli dżdżownic w kąciku przyrody i z  zaciekawieniem je codziennie obserwują.  Odkrywanie tajemnic wiosennej łąki sprawiło dzieciom wiele radości.

Kwietniowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Szkoła czeka!

Podczas realizacji tematyki o szkole, dzieci dowiedziały się, jakie zadania czekają je w
szkole, zapoznały się z przyborami szkolnymi, rozwiązywały krzyżówki, rebusy, zadania matematyczne, wykonały plan lekcji, pisały litery w liniaturze. Z dużym zaangażowaniem wykonały upominki dla swoich kolegów z klasy I.
Sówki odwiedziły Szkołę Podstawową nr 60, poznały środowisko szkolne, zwiedziły szatnię, bibliotekę, salę lekcyjną, salę komputerową, świetlicę, stołówkę, salę gimnastyczną, basen. Wraz z uczniami klasy I wzięły udział w swojej pierwszej lekcji.
Przedszkolaki w wielkim skupieniu słuchały bajek terapeutycznych, mających na celu
obniżenie lęku i niepewności przed szkołą, które często towarzyszą dzieciom w pierwszych dniach nauki w szkole.

Poznajemy folklor kujawski

Podczas realizacji tego tematu dzieci obejrzały film edukacyjny na temat Kujaw. Poznały specyfikę gwary kujawskiej, elementy kujawskiego stroju oraz piękno kujawskiego krajobrazu. Z zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach ludowych. Sówki poznały też kujawskie zwyczaje wielkanocne, wykonały też plecione koszyki oraz zaprojektowały piękną kujawską zastawę. Całą wiedzę dzieci mogły utrwalić podczas zabaw z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

W poszukiwaniu wiosny.

Jest coraz cieplej, a słoneczna pogoda zachęca do spacerów. W taki dzień, dzieci z naszej grupy wybrały się na poszukiwania oznak wiosny. Przedszkolaki były dobrymi obserwatorami! Zauważyły pąki na drzewach i krzewach, a w pobliskich ogródkach przebiśniegi i krokusy, usłyszały radosny śpiew ptaków. Sówki przypomniały sobie nazwy kwiatów zwiastujących nadchodzącą porę roku. Robiły prace plastyczne, śpiewały piosenki, rozwiązywały różne zadania. Poznały również kolejne litery, ćwiczyły czytanie oraz rozwijały umiejętności matematyczne. Najwięcej radości sprawiły dzieciom prace ogrodnicze w kąciku przyrody. Sówki z dużym  zaangażowaniem siały i sadziły wykorzystując ziemię, gazę, watę i trociny – teraz czekają na efekty swoich działań i każdego dnia będą wypatrywać pierwszych kiełkujących roślin. Ciekawe, jaka roślinka pojawi się jako  pierwsza…

Marcowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Wizyta higienistki stomatologicznej

W miniony piątek grupa Sówki gościła mamę Marcela, która tego dnia zaprezentowała się nam jako higienistka stomatologiczna. Zapoznała dzieci z poprawnym sposobem mycia zębów, utrwaliła wiedzę na temat prawidłowego dbania o zęby oraz zaprezentowała różne przybory dentystyczne. Bardzo dziękujemy za to cenne spotkania.

Tydzień bajek polskich

Podczas realizacji tego tematu zięcia z grupy Sówki miały możliwość poznać I przypomnieć sobie bohaterów dawnych polskich bajek. Przygody różnych bohaterów były inspiracją do przeróżnych działań. Sówki, idąc za przykładem „Pomysłowego Dobromira”, stworzyły piękne makiety placów zabaw. Za przykładem „Bolka i Lolka” poszukiwały informacji, liter i cyfr na kartach z kalendarzy. Dzieci zainspirowane postawą „Reksia” zastanawiały się nad rolą psów w życiu człowieka oraz rozmawiały na temat tolerancji. A biorąc przykład z „Misia Uszatka” świetnie bawiły się korzystając z wiatraka matematycznego.

„Mass media”

 Realizacja tego tematu wywołała w Sówkach wiele emocji. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci poznały różne rodzaje czasopism i gazet, wykorzystały je do zabaw dydaktycznych, ruchowych i plastycznych. Dzieci poznały osoby pracujące w telewizji, nauczyły się rozpoznawać rodzaje programów telewizyjnych oraz poznały oznaczenia programów odpowiednich dla dzieci. Dzieci z dużym zaangażowaniem ustalały zasady dotyczące korzystania z internetu i telewizji oraz korzystały z internetu jako źródła informacji i rozwijania swoich umiejętności matematycznych i czytelniczych.

Podczas zajęć Sówki wzbogaciły swoją wiedzę na temat różnych zawodów. Zakres tematyczny był szeroki, ale dzieci z dużym zainteresowaniem zgłębiały tajniki wiedzy o zawodach. Oprócz ciekawych zajęć przedszkolakom towarzyszyły zabawy czytelnicze, matematyczne, muzyczne i plastyczne. Każda Sówka opowiedziała, kim chciałaby być w przyszłości.

 

Lutowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Styczniowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Dzień Mleka

11 stycznia, w środę obchodziliśmy „Dzień mleka”. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się bierze mleko, poznały zmysłami wybrane produkty mleczne, zdobyły wiedzę na temat znaczenia nabiału dla zdrowia. Sówki miały okazję wykorzystać mleko do ciekawych zabaw badawczych. To był dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Święta w zimowej scenerii

Podczas minionych dwóch tygodni dzieci z grupy „Sówki” intensywnie przygotowywały się do świąt. Przypomniały sobie rodzinne zwyczaje i tradycje, poznały sposoby obchodzenia świąt w innych krajach. Wiele radości sprawiło dzieciom zdobienie pierniczków oraz zimowe eksperymenty z lodem i solą.

Grudniowe urodziny

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Podczas realizacji tematu o prądzie elektrycznym Sówki dowiedziały się gdzie i jak powstaje energia elektryczna oraz jak dawniej ludzie oświetlali swoje domy. Dzieci poznały również zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wykorzystały żelazko do wykonania pracy plastycznej techniką kalkografii, posprzątały swoją salę korzystając z odkurzacza. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przygotowanie grzanek w tosterze na II śniadanie. Posmarowane Nutellą i dżemem smakowały wyśmienicie. Sówki wiedzą także, że należy oszczędzać prąd gdyż może kiedyś go zabraknąć.

Spacer po Starym Rynku

W środę 30 listopada grupa Sówek odbyła spacer po bydgoskiej starówce. Dzięki ozdobom i pięknym dekoracjom poczuliśmy świąteczny nastrój. Udało się nam również spotkać św. Mikołaja.

W świecie baśni i teatru

W minionych dwóch tygodniach Sówki miały okazję utrwalić wiedzę na temat teatru, uczestniczyły w zabawach teatralnych i pantomimicznych. Poznały też różne baśnie, oceniały postępowanie bohaterów. Swoją wiedzę dotyczącą baśni sprawdziły poczas quizu multimedialnego.

Jesienne nastroje

Jesień wcale nie musi być smutna i szara, o czym przekonały się Sówki biorąc udział w różnych zajęciach i zabawach. Dzieci wyczarowały deszcz, sprawdziły co pływa, a co tonie. Doskonaliły umiejętności matematyczne bawiąc się „kroplami deszczu”, tworzyły prace plastyczne. Dzieci świetnie spisały się przygotowując pyszną i zdrową sałatkę owocową. Sówki znalazły sposób na nudę i wesoło bawiły się w listopadowych nastrojach.

Sówki bawią się kolorami

31 października Sówki zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych za naszą Ojczyznę.

Podsumowanie tygodnia o zmysłach

W minionym tygodniu dzieci z grupy Sówki rozmawiały na temat zmysłów i ich znaczenia w życiu człowieka, uczestniczyły w różnorodnych zabawach dydaktycznych, ruchowych i plastycznych.

Październikowe urodzinki

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Co słychać u Sówek? Podczas realizacji tematu o zdrowiu poznaliśmy zasady zdrowego żywienia, zgodnie z piramidą żywienia. Doskonaliliśmy sprawność fizyczną podczas zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Przeliczaliśmy i segregowaliśmy, rozwijaliśmy sprawność manualną. Za pomocą zmysłów poznawaliśmy owoce i warzywa. Wspólnie przygotowaliśmy kompot z jabłek na zimę. I nawet syrop z cebuli nie był nam straszny!

Sówki doskonalą swoje zmysły.

Jesienne zabawy Sówek

Dzieci z grupy Sówki korzystają z pięknej jesiennej pogody. Wspólnie tworzą wspaniałe piaskowe budowle oraz dbają o porządek na terenie ogrodu.

Chociaż deszczyk pada,
miej wesołą minkę.
Łap szczęście za ogon 
i duś jak cytrynkę! 

Wszystkiego najlepszego z okazji
Światowego Dnia Uśmiechu! 

Nauka może być też dobrą zabawą. Sówki swoje umiejętności matematyczne trenowały podczas wspólnie przygotowanej gry-ścianki, a wiadomości przyrodnicze utrwaliły podczas zabaw z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Na koniec zasłużony relaks – malowanie tęczy w ramach projektu „Zabawa w spokojny umysł”.

Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka
wiele uśmiechów, a mało złości,
jak najmniej smutków i dużo radości.

Sówki w lesie

W ramach tematyki jesiennej dzieci z grupy „Sówki” poszły na spacer do lasu. Podczas obserwacji przyrodniczych mogły dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

Sówki z wizytą w bibliotece

We wtorek dzieci z grupy „Sówki” były w bibliotece. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie jak należy właściwie zachowywać się w bibliotece oraz jak dbać o książki. Sówki z ogromnym zainteresowaniem oglądały różne książki, dowiedziały się jakie są działy w bibliotece oraz poznały zasady wypożyczania książek. Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w bibliotece.

O bezpieczeństwie w grupie Sówek

Od 12 września dzieci z grupy „Sówek” poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Wspólne zajęcia, zabawy, czytanie literatury, spacery przybliżyły dzieciom bezpieczną drogę do przedszkola.

Witamy po wakacjach w grupie Sówek

Close Menu
×

Koszyk

Skip to content